Hesja z góry, czyli góry w Hessen
Niemiecki land Hesja należy raczej do płaskich terenów, jednak tu i ówdzie napotkać można jakąś górę, czy nawet i całe pasmo. Nie są to żadne rekordowe wysokości – najwyższy szczyt, Wasserkuppe wznosi sie „zaledwie” 950 metrów nad poziom morza. W dodatku tych większych jest zaledwie kilka, ale każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa.
Poniżej znajdziesz subiektywną listę hesyjskich szczytów tych przez nas znanych i lubianych, a także tych, które zamierzamy dopiero zdobyć. Może i Ty znajdziesz wśród nich coś dla siebie 🙂
Monte Kali
czyli KALImandżaro (Werra)
To nie jest „prawdziwa” góra, ale góra soli. A dokładniej 201 milionów ton soli tworzących ten niesamowity skutek uboczny ponadstuletniego procesu wydobywania potasu. Nazwa Kalimandżaro to gra słów nawiązująca skrótem Kali (od Kalisalz = sól potasowa) do najwyższej gory Afryki – Kilimandżaro. Można dopatrzyć się w nich podobieństwa kształtu. A jako że Monte Kali położone jest w pobliżu byłej granicy wewnętrznej Niemiec i wznosi się ponad okoliczne tereny, łatwo można było ją dojrzeć ze wschodniej części. Dla mieszkańców socjalistycznych Niemiec góra była symbolem znajdującego się za granicą dobrobytu, niczym Monte Carlo.
Wznoszący się na 250 metrów nasyp solny zapewnia atrakcje wizualne w obydwie strony. Sam w sobie jest okazem wyjątkowym, a w dodatku z jego szczytu rozpościerają się widoki sięgające przy dobrej pogodzie do 100 km. To podobno najlepszy punkt widokowy w północnej Hesji.
Na szczyt Kalimandżaro wejdziemy w 15 minut, a podczas 1,5 godzinnej wycieczki poznamy jego historię i tajemnice. Zwiedzanie możliwe jest od 1. marca do 31. października, tylko z przewodnikiem. Jest to ciekawy pomysł na rodzinną wycieczkę, warto wziąć jednak pod uwagę, że wstęp możliwy jest dla dzieci od 10 lat. Bilety kupić można w Muzeum Kali.
Adres: Werra-Kalibergbau-Museum, Dickesstraße 1, 36266 Heringen
www: www.kalimuseum.de/
Link do filmu o Monte Kali (2:20 min): https://www.kalimuseum.de/monte_kali/der_monte_kali_im_film/der_montekali_im_film.html
Wasserkuppe
czyli „kolebka szybownictwa”
Tym razem to prawdziwa góra, i to nie byle jaka bo najwyższa w Hesji. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć z niej nawet oddalone o ponad 100 km góry Taunus. Charakterystycznym punktem Wassekuppe jest znajdujący się na szczycie „Radom”, czyli kopuła radaru. Zbudowana jako jedna z kilku na potrzeby hitlerowskich sił lotniczych, używana następnie przez lotnictwo amerykańskie i francuskie, oraz przez NATO. Po zakończeniu Zimnej Wojny Radom stracił swoje militarne znaczenie i stał się znakiem rozpoznawczym Wasserkuppe.
Miejsce cieszy się ogólną popularnością ze względu na rozległe widoki, faunę i florę. To również jedno z ulubionych miejsc miłośników szybowców. Na szczycie znajduje sie centrum lotnictwa sportowego, przyciągające tych aktywnych jak i tych pasywnych fanów.
Ponadto na Wasserkuppe czeka sporo atrakcji dla młodszych i starszych:
- Park linowy Kletterwald – www.sommerrodelbahnen-wasserkuppe.de/kletterwald
- Letni tor saneczkowy Sommerrodelbahn – www.sommerrodelbahnen-wasserkuppe.de/sommerrodelbahnen/
- Tor Rhönbob – www.sommerrodelbahnen-wasserkuppe.de/rhoenbob/
- Kolejka Wie-Li – www.sommerrodelbahnen-wasserkuppe.de/wie-li/
- Gondola dla młodszych Wie – Hex – www.sommerrodelbahnen-wasserkuppe.de/hexenbesen/
Natomiast zimą Wasserkuppe to idealne miejsce na białe szaleństwo. Żądny więcej info na temat białego szaleństwa? Zagladnij tutaj.
Adres: Wasserkuppe 60, 36129 Gersfeld (Rhön)
www: rhoenline.de
Milseburg
czyli „Perła Rhön” (Fulda)
Nazwa tej bazaltowej góry pochodzi od legendy o Wielkim Milsie, który to miał zawrzeć pakt z diabłem. Święty Gandolf uratował Milsa z opresji, a ten następnie popełnił samobójstwo i został przysypany kamieniami, które tworzą aktualnie Milseburg. To mogłoby ewentualnie tłumaczyć trapezowaty kształt góry… Na szczycie znajdują sie charakterystyczne krzyże i kapliczka oczywiscie pw. św. Gangolfa.
Mocnym magnesem przyciągajacym nowych i stałych turystów są bez wątpienia przepiękne, roztaczające się od wschodu do zachodu widoki.
Szczególnie piękne są tu wschody słońca
Milseburg jest łatwo dostępny na nogach jak i na rowerze. Z Fuldy i Hilders na szczyt prowadzi trasa rowerowa, powstała w miejscu byłych torów kolejowych, dzięki czemu zmiany wysokości są dość jednostajne… nie licząc ostatnich 100 stromych metrów. Dodatkową atrakcją jest znajdujący się na trasie tunel o długości ponad kilometra – oświetlony i monitorowany. Tunel otwarty jest tylko w miesiącach letnich, ale na szczyt zawsze można sie dostać korzystając z 4 kilometrowego objazdu.
Adres: 36145 Hofbieber
Grosser Feldberg
zwycięzca w kategorii zachód słońca w Hessen (Taunus)
Großer Feldberg dzielnie dzierzy miano najwyższego szczytu w pasmie Taunus zapewniając przednie widoki. Z głazów Brunhildy podziwiać możemy jedne z najładniejszych w Hesji zachodów słońca. Natomiast z wieży widokowej zobaczymy wieżowce Frankfurtu i gór Odenwaldu, a w idealnach warunkach podobno można sięgnąć okiem aż po Strassbourg(!).
Z własnego doświadczenia mogę śmiało polecić miejsce na rodzinną wycieczkę o każdej porze roku. Wiosną na rower, latem na piknik, jesienią na puszczanie latawców, zimą na jazdę na sankach. Zawsze na spacery, plac zabaw czy odwiedzenie orłów, sów i sokołów w Falkenhof.
Na sam szczyt można wjechać samochodem (ilość miejsc parkinowych ograniczona), lub autobusem, dzięki czemu miejsce jest łatwo dostępne również dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych tudzież z obciążnikami w postaci małych dzieci i akcesoriów dodatkowych 😉
Autobus cieszy się również popularnością wśród miłośników rowerów. Na szczycie zaczynają się dwie trasy downhillowe Bikeparku. Dodatkowo przez Großer Feldberg biegnie 3,6 kilometrowy Flowtrail, gdzie oprócz dość wymagających zjazdów „naturalnych” czekają atrakcje dodatkowe jak rampy, dropsy i inne takie. Trasy podzielone są na trzy poziomy trudności, dzięki czemu nawet ci mniej zaawansowani znajdą coś dla siebie.
Adres: Plateau Großer Feldberg, 61389 Schmitten im Taunus-Niederreifenberg
www: taunus.info
Hoherodskopf
czyli zielony wulkan (Vogelsberg)
Czynny niegdyś wulkan uformował nienagannie krajobraz Vogelsbergu. Piękne widoki oraz ukryte w okolicznych lasach pozostałości lawy i formacje skalne przyciągają turystów. Punktem szczególnym jest pełen atrakcji Hoherodskopf. Na młodszych i starszch na szczycie czeka park doświadczeń Galileo, gdzie można zmierzyć się z prawami natury, leśne pole minigolfowe, oraz tor saneczkowy Rodelbahn.
Ciekawym przeżyciem może okazać się spacer koronami drzew po 50 mostach zawieszonych na wysokości do 15 metrów. Co dłuższe mosty i przejścia zapewnią zastrzyk adreanliny, a platformy rozległe widoki. Tuż obok / pod wiszącymi mostami znajduje się park linowy Kletterwald oferujący 11 tras o trzech poziomach trudności.
U podnóża góry Hoherodoskopf znajduje się popularny cel rodzinnych wycieczek – Vogelpark, czyli połączenie mini zoo z wielkim placem zabaw i parkiem doświadczeń. (Wiecej na temat Vogelparku przeczytasz tutaj.) A gdzieś pomiędzy Hoherodskopfem i Vogelparkiem możemy pozwolić sobie na nocleg w prawdziwej beczce!
Zimą, przy sprzyjających warunkach na Hoherodskopf’ie czynne są wyciągi narciarskie, a poboczne stoki zapełniają się miłośnikami jazdy na sankach. Natomiast w upalne dni można ochłodzić się w znajdującym się w pobliżu jeziorze Nidda Stausee. Wokół jeziora ciągnie się alejka idealna np. na rolki oraz ścieżka rowerowa. Więcej na temat Hoherodskopf znajdziesz tutaj, a na temat atrakcji w Vogelsberg tutaj.
Adres: Erlebnisberg Hoherodskopf e.V. , Am Hoherodskopf 3 , 63679 Schotten
www: www.erlebnisberg-hoherodskopf.de
Ettelsberg (Willingen)
Miejsce znane głównie dzięki odbywającym się tam zimą rozgrywkom skoków narciarskich, ma wiele do zaoferowania także latem. Na szczyt góry wjedziemy kolejką linową siedząc wygodnie i podziwiając widoki w panoramicznej kabinie. Ale to dopiero przedsmak tego, co zobaczymy z najwyższej w północno zachodnich Niemczech platformy widokowej znajdującej się na wieży Hochheideturm. Ze szczytu Ettelsberg możemy przespacerować się pod skocznię Mühlenkopfschanze, gdzie najwięksi skoczkowie walczą o puchary.
W bliższej przyszłości właśnie tam powstać ma najdłuższy wiszący most linowy na świecie – Skywalk Willingen. Czekam z niecierpliwością!
A już teraz na nas czeka:
- Sommerodelbahn – letni tor saneczkowy
- kopalnia – warto wziąć ze sobą ciepłe ubranie, gdyż cały rok temperatura wynosi tam 8 stopni Celcjusza
- doswiadczeni nurkowie moga skusić się na nurkowanie w podziemnym jeziorze
- Wild- und Freizeitpark Willingen – połączenie mini zoo, z parkiem dinozaurów i wielkim placem zabaw, czyli miejsce idealne na rodzinną wycieczkę
W czasie, gdy pogoda nie rozpieszcza można udać się na kręgle lub gokarty do Kart & Bowling Center; do Fantastic Room pograć w minigolfa w ultrafiolecie lub do parku wodnego Lagunen Erlebnisbad. Przy okazji wizyty w Willingen z dziećmi warto zahaczyć o raj dla najmłodszych – Aventura Der Spielberg.
Adres: Am Ettelsberg, 34508 Willingen
www: willingen.de
Rüdesheim am Rhein
romantyczna dolina Renu
Znakiem szczególnym Rüdesheim są bez wątpienia malownicze widoki, z których słynie dolina Renu: lśniąca w słońcu rzeka z zielonymi wyspami, stare miasta, zamki i ruiny. Do tego pola winogron na zboczach gór, urokliwe miasteczka z wąskimi uliczkami, kwiatami i klimatycznymi restauracjami tworzą romantyczny nastrój Rüdesheimu.
Widoki najlepiej podziwiać ze szczytu góry, dokąd zabierze nas kolejka linowa wprost pod majstatyczny pomnik Niederwald, lub wyciąg krzesełkowy Assmannshausen. W okolicy Rüdesheim znajdziemy liczne obiekty architektoniczne: wieże Adlerturm i Mäuseturm, zamek Rheinstein oraz ruiny zamków i znajdującego się na liście UNESCO mostu Hindenburgbrücke; jak również grające na przemian dzwony Glockenspiele.
Wyjątkową atrakcją jest magiczna jaskinia Zauberhöhle. Wchodząc do niej ciemnym 60-metrowym tunelem ozdobionym szklanymi kamieniami naszym oczom ukażą się błyszczące w półmroku blaski tworzące wyjatkowy spektakl świetlny.
Rüdesheim i okolicę podziwiać można przemieszczając się pieszo lub na rowerze, jak również dorożką, czy „pociągiem” Winzerexpress, oraz jak na dużą rzekę przystało można skusić się na rejs statkiem.
Adres: 65385 Rüdesheim am Rhein
www: ruedesheim.de
Poza większymi, znanymi, pełnymi atrakcji miejscami..
pełno jest małych, wyjątkowych, znanych w większości tylko lokalnie. Może przejeżdżasz codziennie koło takiego miejsca i nawet o tym nie wiesz? Czasem warto odpalic Google Maps i poszperać, by dowiedzieć się co fajnego kryje się w najbliższej okolicy.
My w taki właśnie sposób odkryliśmy „naszą górę” Wintersteinberg, na którą wchodzimy o każdej porze roku, czasem wjeżdżamy na rowerach ..choć może trafniej byłoby powiedzieć, że wpychamy pod nią rowery, żeby następnie z niej zjechać. Zawsze obowiązkowym punktem jest wejście na znajdującą się na szczycie wieżę. Czasem można się wysmarować w błocie korzystając ze skrótów, czy wywinąć orła wypatrując na drzewach ukrytych kotów. „Mała rzecz”, a zawsze przynosi wiele radosci.
Czasem decydujemy się na łatwiejszą wersję „naszej góry” i przyjemnym spacerkiem zdobywamy Hausberg w okolicach Butzbach, nie omijajac przy tym oczywiście wieży widokowej.
A jakie są Twoje ulubione małe / duże szczyty w Hesji?
2 komentarze
Krzysiek · 20 grudnia, 2021 o 22:18
Bardzo miło czytać te wspaniałe słowa. Mieszkam w Butzbach, a pochodzę z Gór Sowich i czuje się tu wspaniale.
Szymon ze Znajkraju · 5 października, 2021 o 11:27
Ale numer! 🙂 Gdy przed wyjazdem przeglądałem polskie strony w poszukiwaniu informacji o Hesji, na żadnej nie znalazłem informacji o trasie rowerowej BahnRadweg Hessen, która była naszym celem. A tymczasem teraz znajduję jednak taką informację właśnie u Ciebie 🙂
Pięknie tam mieszkacie, Hesja zrobiła na nas bardzo spokojne, zrelaksowane wrażenie. Cisza, spokój… Przynajmniej w tych okolicach wokół Kolejowego Szlaku Rowerowego Hesji – piszę o nim na moich stronach:
https://www.znajkraj.pl/kolejowy-szlak-rowerowy-hesji-niemiecka-kraina-wygaslych-wulkanow
Powodzenia w Hesji, wszystkiego dobrego 🙂