jak najdalej od ludzi – Parki Przyrodnicze w Hessen

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

Czy to w ucieczce przed koronawirusem, czy przed mężem i dziećmi, lub właśnie z nimi..

czasem przychodzi taka chwila, że chciałoby się uciec byle jak najdalej, odciąć się od ludzi i poprzebywać z naturą. Aktualnie jednak nie jest to takie proste, bo gdy koronawirus atakuje więcej ludzi można spotkać w okolicznych lasach niż w centrum handlowym. Więc gdy mamy ograniczone fundusze i wycieczka na księżyc odpada, a przy okazji mieszkamy w niemieckiej Hesji to na pewno przyda nam się tych kilka pomysłów na wycieczkę do „lasu bez tłumu ludzi”.

Z dala od ludzi, a blisko natury, czyli parki przyrodnicze w niemieckiej Hesji

Tereny przyrodnicze zajmują ponad 1/3 powierzchni landu i cechują się przyjemną różnorodnością: od pozostałości wulkanicznych przez niemalże „dziewicze lasy”, po dziedzictwa kulturowe UNESCO. Część z tych miejsc należy do terenów chronionych głównie ze względu na występującą tam faune i flore. W dużej mierze jednak w ich okolicy powstała infrastruktura turystyczna zapewniająca atrakcje dodatkowe oraz zaplecze gastronomiczne. Lasy, góry i górki, polany i doliny poprzecinane są trasami do pieszych wędrówek oraz ścieżkami rowerowymi i często zapewniają naprawdę ładne widoki.

 

Park Narodowy Kellerwald-Edersee
/ Zrodlo: www.hessen-tourismus.de

Park Narodowy KELLERWALD-EDERSEE 
  Światowe Dziedzictwo UNESCO

Jedyny w Hesji Park Narodowy, którego do tego poszczególne fragmenty należą do światowego dziedzictwa kultury UNESCO jako Puscze Bukowe Karpat i Stare Lasy Bukowe Niemiec. Są to jedne z ostatnich, a przez ich rozmiar (5700 hektarow), także jednymi z największych obszarów lasów bukowych w Europie Środkowej. Znajdziemy tu oczywiście wiekowe drzewa, wyjątkowe rośliny i zwierzęta oraz ciekawe formacje skalne, jak również ponad tysiąc źródeł naturalnych, rzeczki i strumyki.

Uroku dodaje także znajdujące się tuż obok jezioro Edersee, które podziwiać można podczas wędrówek. Nad jeziorem, ale i w całym regionie chłonni wrażeń znajdą szeroką ofertę atrakcji dla dużych i małych. Wiąże się to oczywiście z kontaktem z ludźmi, ale nie o tym dzisiaj 😉 a jesli jednak ktoś coś, to o tym co ciekawego znajduje się w okolicy Jeziora Edersee pisałam już kiedyś tutaj.

 

Adres: Nationalpark Kellerwald-Edersee, Laustraße 8 , 34537 Bad Wildungen

www: www.nationalpark-kellerwald-edersee.de

 

Rezerwat Przyrody Rhön / Zrodlo: www.hessen-tourismus.de

Rezerwat Biosfery Rhön i Park Przyrodniczy Heski Rhön 
Światowe dziedzictwo kultury i przyrody UNESCO

Malownicza panorama rozciągająca się jak okiem sięgnąć – to właśnie wizytówka Rhön’u. Teren uksztaltowany głównie przez aktywne niegdyś wulkany, nie jest typowym pasmem górskim czy pogórzem. Nie jest też całkowicie porośnięty lasem,  dzięki czemu widoki podziwiać można tu na prawdę przednie i dalekie.

Na terenie rezerwatu natkniemy się na torfowiska i pastwiska. Na działalność człowieka oraz na unikatowe, będące na wymarciu gatunki roślin i zwierząt. Bliskie połączenie przyrody z gospodarką człowieka, stało się podstawą do wpisania rezerwazu na liste UNESCO.

Rhön leży na obszarze trzech państw związkowych Niemiec: Hesji, Bawarii i Türingen. W każdej z tych części znajdziemy atrakcje na każdą porę roku. Jednym z popularniejszych punktów po heskiej stronie jest niewątpliwie Wasser Kuppe, góra pełna atrakcji. Co nieco pisałam o niej przy okazji zimowego szaleństwa w Hessen tutaj.

Adres: Biosphärenreservat Rhön, Verein Natur und Lebensraum Rhön, Groenhoff Haus Wasserkuppe, 36129 Gersfeld

www: www.brrhoen.de

 

UNESCO Global Geo Park – Odenwald / Zrodlo: www.hessen-tourismus.de

UNESCO Global Geo Park

Między Renem, Odenwaldem i Neckar na powierzchni 3800 km2 znajdują się miejsca, w których znajdziemy ślady historii naszej planety sprzed 500 milionow lat. Na ponad 5 000 km (!!!) tras możemy spotkać relikty ziemii oraz tysiącletniej kultury człowieka w postaci 500 geotopów i geopunktów. Dodatkowo na terenie parku znajduje się 30 Erlebnispfad’ów.

I coś specjalnego dla miłośników rowerów: 40 tras Mounteinbiking.

Adres: Geo-Naturpark Bergstraße-Odenwald, Nibelungenstraße 41, 64653 Lorsch

www: www.geo-naturpark.net <- na stronie znajdziesz trasy rowerowe i piesze, mapy i dodatkowe wskazówki.

 

Park Przyrodniczy Kellerwald-Ederersee / Zrodlo: www.hessen-tourismus.de

Region Wulkaniczny Vogelsberg / Zrodlo: www.hessen-tourismus.de

0 Udostępnień

2 komentarze

Paulina · 15 lipca, 2020 o 22:07

Bardzo ciekawy blog ! Cieszę się że go znalazłam, moje nowe źródło inspiracji na wycieczki po okolicy.

    renka sarenka · 17 lipca, 2020 o 20:04

    Ciesze sie ze sie podoba – dzieki! Udanych wycieczek zycze 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *