Wetterau naturalnie – ciekawe miejsca

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

Jak to często w życiu bywa, czasem żyjemy gdzieś lata i nie jesteśmy świadomi tego, co mamy pod własnym nosem. A co dopiero będąc w nowym miejscu od niedawna. Po przeprowadzce do Wetterau pytałam o ciekawe miejsca w okolicy i wiesz co, ludzie mówili, że nic ciekawego tu nie ma 😀 Nie za bardzo mogłam w to uwierzyć, więc zaczęłam sama szukać w internecie i wypytywać tubylców.. i tak rok po roku przybywało ciekawych miejsc do mojej listy.

Może i Wetterau na prawdę nie jest regionem dla którego przemierzysz pół kraju, ale jeśli już mieszkasz w okolicy to warto znać to czy tamto miejsce. Dlatego dzielę się moimi znaleziskami i zapraszam do lektury, z myślą, że komuś umilę tym weekend albo chociaż popołudnie. A jeśli tylko znasz miejsce, które warto dodać do listy, podziel się nim z nami w komentarzu.

Wetterau naturalnie

Tym razem biorę pod lupe ciekawe miejsca przyrodnicze znajdujące się w Wetterau, lub po prostu w miare niedalekiej odległości od Friedbergu. Dlaczego akurat te? Bo sa najłatwiej dostępne w obecnej sytuacji. Może i punkty gastronomiczne będą zamkniete, lub dostępne tylko dla tych, czy innych ludzi, ale lasu, góry, czy jeziora raczej nikt nie zamknie. A odwiedzenie ich jest niewątpliwie sprawdzonym sposobem na wyciszenie się, czy pomoc dzieciom w znalezieniu ujścia nagromadzonej energii. Sprawdzają się zimą, latem, wiosną i jesienią, a w dodatku są głównie bez opłaty za wstęp.

 

Hausberg (485,7 m n.p.m.)

Jest to góra leżącą na terenie Przyrodniczego Parku Taunus, miedzy Butzbach (Hausen-Oes i Münster), a Langgöns (Espa). Miejsce idealne na spacery również z mniejszymi dziećmi, wózkiem i osobami starszymi. Ze względu na położenie parkingów, podejście powinno być osiągalne nawet dla osób o słabej kondycji fizycznej. Na szczycie góry znajduje się wieża, z której roztacza się widok od Giessen, po Rhön, Vogelsberg i Odenwald. Zimą, przy sprzyjajacej pogodzie warto zabrac ze soba sanki, a latem jedzenie na piknik.

 

Wintersteinberg / Zrodlo: archiwum wlasne

Wintersteinberg (482,3 m n.p.m.)

Zostając na terenie Parku Przyrodniczego Taunus przesuwamy się na południe, gdzie między Friedbergiem (Ockstadt), Rosbach i Wehrheim znajduje się Wintersteinberg. Z autostrady A5 poznasz ją po charakterystycznej widocznej z daleka wieży telekominikacyjnej. Najwyższym szczytem jest Steinkopf, ale Winterstein jest prawdoposobnie bardziej popularna ze względu na znajdującą się na górze wieżę widokową. Z której przy dobrej widocznosci sięgniemy wzrokiem aż po Vogelsberg, Frankfurt, Odenwald, a nawet i Schwarzwald.

Na Wintersteinberg wybieramy się głównie na spacery, czasem wjeżdżamy na dwóch kółkach. Zima natomiast to najbliższe miejsce nadające się na sanki (przy sprzyjającej pogodzie), gdzie utwardzone szlaki zamieniają się w tory saneczkowe.

Przez caly Taunus ciągną się trasy spacerowe a także rowerowe, mniej i bardziej hard corowe. Na Wintersteinbergu została stworzona oznaczona trasa downhilllowa, a oprócz niej jest też kilka dzikich zjazdów.

 

Ockstadt / Zrodlo: archiwum wlasne

Ockstadt

Schodząc z Wintersteinbergu w stronę Ocktadt, już za autostrada A5 natkniemy się na przyjemną polankę z widokiem na Friedberg. Miejsce idealne na spacer, z psem lub dzieckiem, na piknik, czy rower okazuje się być byłym poligonem wojska amerykańskiego. Mimo, że teren jest całkowicie dostępny dla ludzi, wciąż można znaleźć pozostałości amunicji i bunkrów. Schodząc nieco niżej możemy przyjemnie spacerować między sadami głównie wiśniowymi – polecam szczególnie wiosna, kiedy drzewa pokryte są kwiatami.

 

Jeziorko Steinbruch

Idąc dalej na północ, na wysokości Rosbach, gdzieś w środku lasu znajdziemy jeziorko powstałe w miejscu wydobywania kwarcytu. Nad jego północną częścią, na wzniesieniu znajduje się punkt widokowy, z którego możemy zobaczyć Frankfurt. Niby nic wielkiego, ale ciekawe miejsce na spacer, zwłaszcza ze wpisane na listę Rezerwatow Przyrody.

 

Eschbacher Klippen / Zrodlo: archiwum wlasne

Eschbacher Klippen

Wracając na północ, w okolicy Usingen znajduje się miejsce, które przyznam dla mnie bylo odkryciem roku. Jest to interesująca formacja skalna, znajdująca się tam, gdzie wcale możnaby się jej nie spodziewać. Ciekawe miejsce na spacer czy na piknik, idealne na początki wspinaczkowej kariery.

 

Hattsteinweihersee / Zrodlo: archiwum wlasne

Jezioro Herbaciane

Jedyne pięć kilometrow dalej, również niedaleko Usingen znajduje się jezioro Hattsteinweiher. Moje dziecko zwie je jeziorem herbacianym ze względu na kolor wody :p Skoro już wiemy, że nie będą to Malediwy, zwróćmy uwagę na kilka jego plusów. Jest blisko, więc w letnich miesiącach śmiało można spędzić nad nim popołudnia. Kąpielisko jest strzeżone, zejście łagodne. Woda, mimo że w kolorze herbaty, jest stale kontrolowana i mieści się w normach, choć zdarzyło nam się natknąć na sinice (Blaualgen). Nad jeziorem znajduje się piaszczysta plaża, sanitariaty, prysznic i restauracja. W miesiącach letnich trzeba być przygotowanym na opłatę parkingową. Zazwyczaj można leżakować w spokoju, ze względu na to, że miejsce nie jest aż tak licznie odwiedzane.

 

Wölfersheimersee / Zrodlo: archiwum wlasne

Wölfersheimer See

To największe powierzchniowo jezioro w Wetterau powstało w miejscu kopalni odkrywkowej. Przez jakis czas służyło jako system chłodzący pobliskiej elektrowni, aktualnie zwrócony jest naturze i służy ludziom jako miejsce do rekreacji. Samo w sobie cieszy bardziej wędkarzy niż miłośników kąpieli wodnych (zakaz kapieli), ale dzięki infrastrukturze przyciąga ludzi w inny sposób. Nad jeziorem od strony Gesenheim znajdziemy małpi gaj (Kletterpark), plac zabaw, kiosk z napojami i restauracje oraz pole do football’owego golfa. (Aktualnie centrum pozostaje zamknięte z wiadomych powodów).

My wybieramy się tam najczęściej z rolkami w bagażniku, wcześniej z rowerami. Dookoła jeziora ciągnie się alejka idealna właśnie na rolki lub dla początkujących rowerzystów. W kilku miejscach można zboczyć z alejki wybierajac6 spacer odcinkami leśnymi. Trasa nie jest długa, a w razie potrzeby można odpocząć na kilku rozmieszczonych po drodze ławkach. Ponadto nad jeziorem znajduje się kilka miejsc przeznaczonych na ogniska.

 

Gedenersee / Zrodlo: archiwum wlasne

Gedernersee

Jezioro znajdujące się na obrzeżach Parku Przyrodniczego Vogelsberg – ulubione kąpielisko w Wetterau samego Elvisa. Miejsce polecane na spacery oraz wycieczki rowerowe i oczywiście na kapiele w miesiącach letnich. Znajdziemy tam piaszczystą plażę, strzeżone kąpielisko z łagodnym zejściem, sanitariaty, punkty gastronomiczne, pole campingowe, plac zabaw i mini golf.

Sami korzystamy co roku z kąpieliska, które zazwyczaj nie jest przeludnione w przeciwieństwie do kilku innych miejsc. W zeszlym roku spędziliśmy rowniez weekend na polu namiotowym, co jak najbardziej polecamy. Zapraszam >>> tutaj po więcej informacji na temat tego miejsca.

 

Niddastausee / Zrodlo: archiwum wlasne

Jezioro zaporowe Nidda – Niddastausee

Pomimo, że nie znajdziemy tam piaszczystej plaży, parkingi nad jeziorem wypełnione są często po brzegi. Miejsce jest szczególnie popularne w środowisku żeglarskim i wędkarskim, chętnie przyjezdzaja też miłośnicy surfingu. Nad jeziorem znajduje się camping z restauracją i placem zabaw. Dookoła jeziora ciągnie się alejka, która w ciepłe dni pełna jest spacerowiczów, rowerzystów i rolkowiczów. 

 

Nachtweid von Dauernheim / Zrodlo: archiwum wlasne

Nachtweid von Dauernheim

Między Florstadt (Staden) a Ranstadt (Dauernheim) znajduje się rezerwat przyrody pełen rozmaitych ptaków i zwierząt, łącznie z żółwiami błotnymi. Spokojne, relaksujące miejsce na spacer czy wycieczkę rowerowa. Uwaga na znaki informujące o zakazie wstępu na określone tereny w okresie lęgowym zwierząt.

 

Hoherodskopf / Zrodlo: archiwum wlasne

Hoherodskopf

To jedna z naszych ulunionych destynacji. Jeździmy tam w zimie na sanki i budowanie igloo, w lecie i jesienia na spacery, czy przejażdżkę kolejką (Rodelnbahn). Polecamy (ale nie małym dzieciom!) spacer w koronach drzew i małpi gaj (Kletterpark). Dla tych mniejszych idealnie nada się za to park doświadczeń Galileo czy leśny mini golf. Ponadto piękne widoki, restauracje, plac zabaw, wyciągi narciarskie i kilometry tras na wycieczki piesze, rowerowe czy narty biegowe. Szczegóły na temat tego miejsca znajdziesz >>>tutaj.

Oprócz samego Hoherodskopfu w pobliżu znajdziemy mnóstwo ciekawych punktów od pozostałości wulkanicznych (Vogelsberg to wygasly wulkan) po raj dla najmlodszych Vogelpark – połączenie grubego placu zabaw z mini zoo.

 

TraumWald / Zrodlo: www.wildpark-buedingen.de

TraumWald Büdingen

Jest to las na obrzeżach Büdingen będący kompleksem przyrodniczo-edukacyjnym. Głównym jego punktem jest park zoologiczny (Wildpark), w którym znajdziemy zwierzęta takie jak jelenie, daniele oraz muflony. Ponadto na odwiedzających czekają ścieżki edukacyjne, fontanna, wieża widokowa oraz staw. Ciekawą propozycją jest możliwość wynajęcia chatki Leohütte na różnego rodzaju imprezy zorganizowane. Chatka pomieści 50-60 osób, a jej zewnętrzna część nawet do 100 gosci. >>> www

 

Życzę przyjemnych chwil w odkrywaniu tych i kolejnych miejsc

Przed wybraniem się w drogę polecam sprawdzić w internecie, czy miejsca nie są przypadkiem aktualnie zamkniete z takich czy innych przyczyn.

0 Udostępnień

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *