Vogelsberg – wędrowki śladami wulkanu

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

Miasto na zielonym wulkanie

Nie bez powodu Schotten zostało właśnie tak nazwane. Masyw Vogelsberg, u podnóża którego leży miasto, był czynnym niegdyś wulkanem, a jego ślady wciąż jeszcze można znaleźć w okolicy. Vogelsberg serdecznie poleca sie na wedrowki podczas ktorych napotkamy zastygła magma, bazaltowe formacje, leśne klify, skała magnetyczna… to tylko niektóre z kryjących się w tamtejszych lasach wulkanicznych pozostałości.

Ponadto piękne widoki, świeże powietrze i niezbędna infrastruktura zachęcają do odwiedzin. A jako, że turystyka w regionie jest dość mocno rozwinięta, nie brakuje ścieżek rowerowych i szlaków o różnych stopniach trudności. Znajdzie się coś dla każdego: na rodzinny spacer z dzieckiem, jak i na skok adrenaliny.

..a wiedzę teoretyczną na na temat tego i innych wulkanów łykniemy sobie w muzeum wulkanów – Vulkaneum, o którym napisałam już kiedyś tutaj -> Vulkaneum, czyli wszystko o wulkanach.

Co warto zobaczyć?

No dobra, pozostałości wulkaniczne, lasy, widoki… ale co konkretnie? Mam tu dla Ciebie listę wulkanicznych ciekawostek w okolicy Schotten:

Geiselstein / Źródło: vulkaneum.com

Geiselstein (720 m)

Miejsce to nazywane jest „Biegunem Północnym Vogelsbergu” ze względu na to, że znajdująca się tam skała jest magnetyczna. Duże stężenie żelaza sprawia, że kompas wariuje i zamiast na kierunek północny, wskazuje szczyt góry. W miejsce to trafisz udając się na wędrówkę szlakiem Höhenrundweg. Możesz też zostawić samochód na parkingu „Heide” i przejść się niewielki kawałek na nogach.

Uhuklippen / Źródło: vulkaneum.com

Uhuklippen i Teufelstisch

To 10-metrowe klify, które ciągną się na długości niemalże pół kilometra. Skały formują fantazyjne figury, przez co pewnie stały się miejscem akcji lokalnych legend i tajemniczych opowieści. Na klify Uhu natkniesz się wędrując szkakami Geopfad,  lub Vulkanring, ewentualnie korzystając z najbliższego parkingu „Pflanzgartenhaus” w Hochwaldhausen.

Geologiczne żywopłoty / Źródło: www.eicheltal.de

Geologiczny żywopłot

„Geologische Baumhecke” to głazy porozrzucane w lesie w ten sposób, że ktoś skojarzył je z żywopłotem. Można wybrać się na spacer szlakiem geologicznego żywopłotu Geologische Baumhecke, lub też na dłuższą wędrówkę szlakiem Spur der Natur. Szlak Geologische Baumhecke jest szlakiem samym w sobie, ale też częścią szlaku Spur der Natur.

Wodospad

Ukryty niepozornie w miejskim parku w Schotten, jest i on – wodospad na rzece Nidda. Znaleźć go można w parku Alteburg, na przykład wybierając się na opisany poniżej spacer nr 1.

Bazaltowe kolumny i wał celtycki

Na te ukryte w lesie pozostałości wulkaniczne natkniemy się wybierając się na opisany poniżej spacer nr 3 na Alteburgkopf.

Bilstein / Źródło: vulkaneum.com

Bilstein (666 m)

Nie najwyższy, ale podobno charakteryzujący się najpiękniejszym widokiem punkt w całym Vogelsbergu. Można się o tym łatwo przekonać wybierając się na Gipfeltour, czyli wycieczkę szlakiem najwyższych szczytów.

Taufstein / Źródło: vulkaneum.com

Taufstein (773 m)

Najwyższe wzniesienie Vogelsbergu. Na szczycie można wspiąć się na wieżę i podziwiać widoki, które przy dobrej widoczności rozpościerają się aż po Taunus, Rhön i region Giessen. Na szczyt dotrzemy idąc szlakiem  Höhenrundweg.

No to w droge!

Nie trzeba być wielbicielem wulkanów czy górskich wędrówek, żeby spędzić przyjemnie wolny dzień poznająć uroki Vogelsbergu. Na dobry początek można wypróbować którąś z trzech tras spacerowych – Vulkan Touren. Wszystkie zaczynają się pod Vulkaneum i gwarantują odnalezienie śladów wulkanu. Stanowią ciekawą propozycję na spedzenie rodzinnego popołudnia.

 

VulkanTouren:
1. Park Alteburg – ok 1,2 km / 1 godz.

Trasa wulkaniczna nr 1 to niedługi spacer do parku Alteburg. W parku, można odetchnąć w upalne dni oraz zapewnić najmłodszym rozrywkę w postaci placu zabaw. Szczególną atrakcją tego miejsca są pozostałości zastygłej lawy oraz wodospad na rzece Nidda.

2. Geotop „Warte” – ok 2,8 km / 2-2,5 godz.

Droga prowadzi przez stare miasto Schotten i wyprowadza nas na obrzeża. Mijając plac zabaw zamieniamy miejską zabudowę na łono natury i razem z drogą wspinamy się na górę. Spacerując leśnymi ścieżkami natrafimy na pozostałości po zastygłej lawie i porośnięte mchem głazy. Z góry rozpościera się widok na Hoherodskopf i Schotten. Wracając natkniemy się na starą basztę.

3. Alteburgkopf – ok 5,9 km / 4-4,5 godz.

To najdłuższa z tych tras. Warta zachodu ze względu na ukryte w lesie bazaltowe kolumny i wał celtycki. Uroku dodają wycieczce malownicze widoki.

Szlaki turystyczne śladami wulkanu

Jest wśród nich trasa nieco bardziej wymagająca, jednak nie brakuje i takich, których poziom trudności nie wykracza poza niedzielny spacer. Poniżej, w kolejności od najlżejszych, szlaki turystyki pieszej gwarantujące spotkanie z wulkaniczną przeszłością Vogelsbergu. W nazwie szlaku znajduje się odnośnik do niemieckiej strony z opisem szlaku, mapą, zdjęciami i dodatkowymi informacjami.

Trasa: Geologische Baumhecke / Źródło: www.eicheltal.de

Trasa śladem kamiennego żywopłotu, czyli porozrzucanych po lesie głazów. Można przejść tylko nią, lub skusić się na rozbudowaną wersję w postaci kolejnej trasy:

 

Trasa: Spur der Natur / Źródło: www.eicheltal.de

Elastyczna trasa o długości wedle uznania 5 km, 5,5 km, lub 7,5 km. Zapewniająca atrakcje wulkaniczne, spacer przez miasto, jak i kontakt z naturą.

 

Trasa Höhenrundweg / Źródło: www.tourist-schotten.de

Długość trasy: 7 km / ok 2,5 godz.
Poziom trudności: bardzo lekki
Start i koniec: Hoherodskopf
Oznaczenie: zielone „H” na białym tle

Zaczynając swoją wędrówkę w stronę przeciwną ruchowi wskazówek zegara po około kilometrze dotrzemy na szczyt Taufstein, a następnie wzdłuż wrzosowiska do Geotopu Geiselstein. Ciekawym punktem trasy jest również źródło, z którego swój bieg zaczyna rzeka Nidda. Szlak dostępny przez cały rok.

 

Trasa Geopfad / Źródło: www.tourist-schotten.de

Długość trasy: 7 km / ok 2,5 godz.
Poziom trudności: bardzo łatwy
Start: Hoherodskopf // Koniec: Hochwaldhausen
Oznaczenie: brązowa kropka na białym tle

Geopfad to nie tylko fizyczna wędrówka, ale też podróż w czasie. Geologiczne eksponaty i skały pomogą nam poznać kawałek historii naszej planety i zrozumieć zachodzące zmiany. Do punktu startu wrócimy autobusem VulkanExpress.

Trasa Gipfeltour / Źródło: www.tourist-schotten.de

Długość trasy: 13 km / ok 4,5 godz.
Poziom trudności: średni
Start: Hoherodskopf
Oznaczenie: czerwono-zielony wulkan na białym tle

Trasa prowadzi przez cztery najwyższe punkty wulkanicznego masywu gwarantując piękne widoki. Wędrując przez polany i lasy natkniemy się m.in. na bazaltowe formacje. Szlak jest przyjemny choć średniowymagający. Dzięki ciekawym miejscom może być dobrą opcją na rodzinną wycieczkę, ale nie polecam przeceniać sił i chęci swoich podopiecznych, bo wycieczka może okazać się strzałem w kolano :p

Podsumowując

W Vogelsbergu, w okolicy Schotten, „miasta na zielonym wulkanie”, znajduje się kilka ciekawych pozostałości po wulkanicznej przeszłości. Na ślady tej przeszłości można natknąć się wybierając się na krótszy spacer lub dłuższą wędrówkę, korzystając z oznakowanych tras. Niektóre z tych miejsca można też odwiedzić bez większego wysiłku dojeżdżając samochodem w pobliże atrakcji. Wiecej informacji na temat tego co ciekawe w regionie Vogelsbergu znajdziesz >>> tutaj.

0 Udostępnień

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *