Frankfurt w jeden dzień

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

Mainhattan (od rzeki Main/Men), Bankfurt lub Skarbonka Europy to popularne określenia dla Frankfurtu nad Menem. Trudno się dziwić skoro charakterystycznym punktem miasta są szklane wieżowce, będące siedzibą światowych i europejskich banków oraz Europejskiego Banku Centralnego.

 

Ciekawym widokiem są pojedyncze stare budynki jakby poupychane między te nowoczesne. Kompletnie do siebie nie pasujące, a jednak tworzące wyjątkowe połączenie. Dlaczego akurat tak? Ano dlatego, że podczas wojny Frankfurt został niemalże zrównany z ziemią, a po wojnie odbudowany tylko w niewielkiej części. Zrekonstruowano pojedyncze obiekty oraz Stare Miasto Römerberg nazywane Nowy Starym Miastem. Zamiast patrzeć wstecz, Niemcy skupili się na budowaniu przyszłości. Dlatego też te charakterystyczne, historyczne punkty miasta można zobaczyć podczas krótkiego spaceru.

 

Pokazując już, któryś raz Frankfurt zagramanicznym gościom (czyt. rodzinie z Polski :D) powstała nam taka oto standardowa trasa zwiedzania miasta. Nie jest ona zbyt długa (4,33 km), a przy tym dość przyjemna (o ile akurat nie ma tłumów turystów albo nie trafi się na porę lunchu w korporacjach). Polecam ją tym, którzy chcieliby w jeden dzień poznać kawałek Frankfurtu.

 

Nasza standardowa trasa zwiedzania Frankfurtu:
-> Dojazd S-bahnem na przystanek Taunusanlage -> 250 m

S-bahn to rodzaj pociągów obejmujący swoimi trasami dość sporą okolicę Frankfurtu. Prawie wszystkie S-pociągi dojeżdżają do dworca głównego i jadą pod centrum miasta wspólnym s-pociągowym tunelem. Przystanek Taunusannlage znajduje się właśnie w tym tunelu, a wyłaniając się na powierzchnię jesteśmy w samym centrum Mainhattanu, pomiędzy gigantami ze szkła i metalu.

Main Tower, drapacz chmur z tarasem widokowym

-> Platforma widokowa na Main Tower -> 500 m

Main Tower oferuje najwyższy (prawie 200 metrów) punkt widokowy w mieście. Platforma widokowa znajdująca się na szczycie drapacza chmur będącego siedzibą oczywiście banku, gwarantuje rozległe widoki na Frankfurt i okolice. Wstęp 7,50€ za osobę dorosłą.

Stara Opera a w tle Twin Towers deutsche banku

-> Stara Opera -> 850 m

Duma przedwojennego Frankfurtu. Długo wyczekiwana opera powstała w 1880 roku, a w jej otwarciu brał udział sam cesarz Wilhelm I. Dzisiejszy kształt, a raczej ogólnie możliwości zawdzięcza odbudowie po niemalże całkowitym zrównaniu z ziemią podczas bombardowania w trakcie drugiej wojny światowej. Stara Opera we Frankfurcie to dziś sala koncertowo – kongresowa odwiedzana przez 490 tysięcy gości podczas ponad 460 wydarzeń kulturalnych rocznie.

-> Zeil -> 600 m

Główna ulica handlowa miasta. Znane marki wynajmują tutaj nie tylko lokale, ale i całe kamiennice pod swoje sklepy. Warta uwagi ze względu na swoje unikatowe wnętrze jest galeria handlowa My Zeil. Oczywiście nikomu nie każe robić zakupów ale ulica sama w sobie i jej pełen ulicznych artystów klimat jest charakterystyczną częścią miasta.

Katedra św. Bartłomieja

-> Katedra św. Bartłomieja -> 350 m

Gotycka świątynia wzniesiona w XIV. Miejsce koronacji władców. Ważny punkt kultu religijnego. Dziś odbudowana po wojnie, dostępna dla zwiedzających. Oprócz wnętrza katedry turyści mogą odwiedzić katedralne muzeum oraz wspiąć się po 328 schodach na wieżę, aby podziwiać Frankfurt z platformy widokowej 🙂

 

Nowe stare miasto Frankfurtu

 

-> Römerberg -> 230 m

Zrekonstruowana charakterystyczna zabudowana starego miasto wraz z historyczną fontanną oraz znajdujące się w pobliżu muzeum Domu Göthego, w którym urodził się i wychował autor „Cierpień młodego Wertera”. Wśród zbiorów znajduje się wiele osobistych rzeczy artysty oraz biurko, przy którym tworzył.

Żelazny Most z widokiem na dzielnice wieżowców

-> Żelazny Most (Eisener Steg)

Kawa na leżaku z widokiem na Man i szklane domy

Dostępny tylko dla pieszych, poobwieszany po obu stronach kłódkami zakochanych par. Z mostu rozpościera się ładny widok na rzekę Men oraz dzielnicę szklanych wieżowców.

(-> 230 m, po drugiej stronie mostu, nad brzegiem rzeki znajduje się knajpka, której można napić się kawy czy piwa, oraz zjeść pyszne ciasto, siedząc na leżaku z widokiem na miasto.)

Po obu stronach Menu rozpościerają się alejki i parki, będące popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów.

Man i Frankfurt

-> Rejs statkiem  -> 750 m

100 lub 50 minutowy rejs statkiem to dobry sposób na poznanie miasta od strony rzeki, a także ciekawa atrakcja dla dzieci. Z panoramicznego pokładu podziwiać można m.in. drapacze chmur oraz nadbrzeżne parki. Ceny: 100 minut – 12,90€ / 50 minut – 9,90€

Wielkie € na Willy Brandt Platz

-> Willy Brandt Platz -> 800 m

Plac Willy Brandt znajduje się w finansowej dzielnicy Frankfurtu. Charakterystycznym punktem placu jest wielki „pomnik” euro €

 

-> Dworzec główny

..i do domu 😉 Dworzec kolejowy we Frankfurcie jest potężnym i całkiem dobrze zorganizowanym węzłem komunikacji regionalnej, krajowej i zagranicznej.

Ku uciesze najmłodszych, w południowej części dworca można znaleźć makietę pociągów.

 

Nie masz ochoty na chodzenie?

Możesz skorzystać z którejś z opcji dla leniwych, a wśród nich:

 • Piętrowy autobus Hop On / Hop Off – obwożący turystów po najciekawszych punktach miasta
 • Rowerowa taryfa – Velotaxi Green City Tour
 • Zwiedzanie Segwayami
 • Historyczny tramwaj – Ebbelwai Express
 • Rejs statkiem
Frankfurt ma oczywiście dużo więcej do zaoferowania:
 • ciekawe muzea (od dinozaurów, przez komunikacyjne, po Muzeum Dialogu, które zwiedza się po ciemku)
 • restauracje (serwujące kuchnie z całego świata oraz oczywiście typowo niemiecką)
 • parki natury (palmiarnię, ogród zoologiczny, kwiatowy, azjatycki…)
 • przygodowe place zabaw (leśne, wodne, dla małych budowniczych, rodem z dzikiego zachodu.. więcej na temat placów zabaw znajdziesz tutaj -> TOP 10 najciekawszych placów zabaw we Frankfurcie)
 • atrakcje indoor’owe (park doświadczeń, hale wspinaczkowe, gokarty, minigolf w ultrafiolecie, czy Laser Zone)
 • atrakcje indoor’owe dla dzieci (Hali Galli, świat przygód Fabula..)
 • i cała masa wydarzeń kulturalnych i sportowych (od koncertów, wystaw, festiwali, targów książki, po maratony i rozgrywki sportowe)

 

…także dla każdego znajdzie się coś interesującego 🙂

Uwaga: znasz Hessen Ticket? To grupowy (do 5 osób) bilet całodzienny na komunikację publiczną w całej Hesji za 36€ dostępny w automatach biletowych i punktach sprzedaży
0 Udostępnień

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *