Dojazd samochodem do Włoch – przydatne info

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

Samolot / pociąg / autobus / samochód / autostop – każdemu według potrzeb.

Zdecydowaliśmy się na podróż do Włoch i postawiliśmy na dojazd samochodem, dlatego pod lupę bierzemy ten środek transportu i ten kierunek.

Autem do Włoch

Wybierając podróż samochodem trzeba pamiętać o opłatach za przejazd autostradami w krajach tranzytowych. Jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z taryfami oraz formą płatności, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Dojazd samochodem do Włoch można ułożyć na kilka sposobów zależnie od miejsca startu i miejsca docelowego, oraz ogólnie od własnych upodobań. Pewnych rzeczy jednak nie przeskoczymy dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trasa będzie wiodła przez któreś z tych krajów:

  • Czechy
  • Słowacja
  • Słowenia
  • Austria
  • Szwajcaria

Jak wyglada kwestia opłaty za przejazd przez te kraje?

Czechy

Opłata w formie viniety, do wyboru: 10-dniowa – D (12,50€), miesięczna – M (17,50€) oraz roczna – R (58,50€). Vinietę należy nakleić w widocznym miejscu na przedniej szybie w prawym dolnym rogu, tak aby nie utrudniała kierowcy widoczności. Nie wszystkie drogi na terenie Czech podlegają opłacie. Więcej na temat podróżowania przez ten kraj oraz mapę płatnych odcinków znajdziesz tutaj.

Słowacja

Na terenie Słowacji funkcjonują e-Viniety. Dostępne są 10-dniowa (w cenie 10,00€), 30- dniowa (14,00€), oraz roczna (50,00€). E-vinietę można kupić przez internez np. tutaj , a więcej informacji w języku polskim na temat opłat za słowackie autostrady znajdziesz tutaj.

Słowenia

Tutaj funkcjonują standardowe viniety: 7-dniowa (15,00€), 30-dniowa (30,00€), lub roczna/ 14- miesięczna (110,00€).

Austria

Standardowe viniety do wyboru: 10-dniowa (8,90€), 2-miesięczna (25,90€), oraz roczna (86,40€). PLUS każdorazowa opłata za korzystanie z mostów pobierana na „bramkach” przed wjazdem. (9€)

Szwajcaria

Podróżując przez ten kraj również należy zaopatrzyć się w vinietę. W Szwajcarii nie ma problemu z dokonywaniem wyboru, vinieta jest tylko jedna: 14-miesięczna w cenie 38,00€. Ponadto opłacie podlegaja również przejazd szwajcarskimi tunelami. Więcej informacji na temat szwajcarkich autostrad można znaleźć tutaj.

Zakup viniet

Standardowe viniety można bez problemu nabyć na terenie kraju, przez który chcemy przejechać, w oznaczonych punktach na stacjach benzynowych przy autostradach, ale też na ostatnich stacjach benzynowych przed granicą. Jednak ceny tych ostatnich mogą być czasem zawyżone. Z informacji na stronach internetowych wynika, że viniety dostępne są również w urzędach pocztowych.

Ponadto viniety czeskie, słoweńskie, austriackie i szwajcarskie można kupić na stronie internetowej niemieckiego ADAC, do której link znajduje się tutaj.

Dla tych co planują dojazd do Włoch samochodem z wyprzedzeniem, zakup viniet przez internet przed wyjazdem wydaje się być spokojniejszą opcją. Warto jednak wziąć pod uwagę czas dostawy. Zamawiając na stronie niemieckiego ADAC trzeba liczyć 5-7 dni (mniemam, że na terenie Niemiec). Dobrze więc pomyśleć o tym na tyle wcześniej by nie minąć się ze swoją vinietą.

Sprzedaż zagranicznych viniet oferuje również polskie biuro turystyki PZM travel, jednak z usług jeszcze nigdy nie miałam okazji korzystać. Link do strony internetowej biura znajdziesz tutaj. Na tej stronie przedstawiony jest również cennik opłat drogowych w innych krajach europejskich.

Ważność viniety

Przy zakupie viniety nie zaszkodzi wziąć pod uwagę długości urlopu, gdyż później trzeba przecież z niego wrócić. Korzystając z czeskich czy słowackich autostrad w odstępie czasu 14 dni, bardziej opłaca się zaopatrzyć w viniety 30-dniowe w cenie odpowiednio 17,50€ i 14,00€ niż dwa razy 10-dniowe, co wyniosłoby odpowiednio 25,00€ i 28,00€. Jenak z kolei biorąc pod uwagę austryjackie taryfy lepiej kupić za 17,80€ dwie 10-dniowe viniety niż vinietę na okres 2 miesięcy za 25,90€.

Opłaty za autostrady we Włoszech

Zupełnie inaczej sytuacja opłat za korzystanie z autostrad wygląda we Włoszech. Nie wszystkie włoskie autostrady podlegają opłacie i podobnie jak w Polsce, opłata pobierana jest na „bramkach” za przejechaną trasę.

Na tej stronie znajdziesz mapę włoskich dróg i płatnych autostrad oraz łatwo wyliczysz należną opłatę za planowaną do przejechania trasę. (po lewej stronie w polu „select departure” należy wpisać punkt początkowy, a w polu „select arrival” punkt docelowy). I tak za przejazd od granicy austrackiej w Brennero do Affi w pobliżu Jeziora Garda mamy zapłacić 15,30€, natomiast korzystanie z autostrady między Weroną, a Wenecją powinno wynieść 8,40€. Natomiast jadąc z Polski do Wenecji (omijajac Słowenię) za włoską autostradę powinniśmy zapłacić 14,70€.

Opłaty za przejazd tunelami

Na terenie Włoch dodatkowo płatne jest korzystanie z niektórych tuneli oraz poruszanie się samochodem po miastach Mediolan, Bolonia i Palermo. Więcej informacji na temat opłat drogowych we Włoszech znajdziesz tutaj.

Dużo cennych informacji na temat podróży zagranicznych można znaleźć na stronie ADAC oraz Allianz, niestety jednak w języku niemieckim.

0 Udostępnień

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *