Jezioro Nieder Mooser – wakacyjny klimat Hesji

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

To aktualnie nasze najnowsze odkrycie w Hesji i muszę przyznać, że jesteśmy nim bardzo mile zaskoczeni.. ale od początku. Przy okazji długiego weekendu zdecydowaliśmy się na spontaniczny wypad pod namiot. Przeglądając znajdujące się w niedalekiej odległości od nas campingi natrafiłam na ośrodek nad jeziorem Nieder Moose See. Z opisu i zdjęć camping od razu nas zauroczył do tego stopnia, że nie zważając na informację o braku wolnych miejsc pojechaliśmy próbować naszego szczęścia.

Przełom maja i czerwca, pierwsze podrygi lata, nawet nie do końca wiemy czy to dobry pomysł spać JUŻ w namiocie, a na campingu brak wolnych miejsc? Jak to??

Nie inaczej! Camping pełny, udało nam się jednak załapać na miejsce, z którego na nasze szczęście ktoś zrezygnował. Także lepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji, bo miejsca nad Nieder Moose See rozchodzą się jak świeże bułeczki.

 

Gdzie?

Camping Nieder Mooser See Erlebnis- und Freizeitwelt znajduje się w okręgu Vogelsberg, ok 90 km w południowo-wschodnim kierunku od Frankfurtu. Okolica może trochę w cieniu znajdującego się w pobliżu Schotten i Hoherodskopfu(?) Niepozorne miasteczka, lasy, górki.. i nagle wyłania się ono, jezioro Nieder Mooser: czysta woda, piaszczysta plaża, równo skoszona trawa, żaglówki. Prawdziwy wakacyjny klimat w środku Hessen! Robi wrażenie już od wejścia.

 

Prawie już puste kąpielisko późnym popołudniem

Jezioro

Powierzchniowo raczej mniejsze niż większe, ale czyste i dobrze utrzymane. Na północnym brzegu, na terenie campingu znajduje się oznakowane kąpielisko z plażą i ratownikiem. Również na terenie ośrodka jest wypożyczalnia kajaków, desek i rowerków wodnych oraz szkółka surfingowa i przystań dla żaglówek. Dookoła jeziora prowadzi ścieżka spacerowo – rowerowa, a w oznaczonych miejscach dozwolone jest wędkowanie.

 

Salony z widokiem na jezioro (dopóki nam sąsiad tego widoku nie przyparkował samochodem ?)

Camping

Sporą część ośrodka zajmują miejsca przeznaczone na całoroczne przybytki. Już od 950€ rocznie można wynająć miejsce pod przyczepę campingową z dostępem do wody i niewielkim ogródkiem. Na szczęście znajdzie się też miejsce dla krótszo-terminowych kempingowiczów prywatnych jak również i dla grup.

Ponadto znajdziemy tu wszystko co na campingu potrzebne: prąd, toalety i prysznice (0,5€ za 5 min), pralnie z pralką i suszarką do ubrań (czymże jest 4€ wobec obsikanego przez Twoje dziecko śpiwora ?), recepcję czynna do 22, kapliczkę (serio) oraz sklep, w którym każdego dnia już z samego rana kupić można świeże pieczywo.

 

Słońce, plaża, woda :)))

Plażing

Główną atrakcją jest oczywiście (oczywiście dla nas ?) piaszczysta plaża i kąpielisko.  Na plaży drewniana łódź dla małych piratów oraz boisko do siatkówki plażowej. Kąpielisko oznakowane i znajdujące się pod czujnym okiem ratownika. Dla tych, co nie koniecznie lubią smażyć się na piasku jest też dużo miejsca na częściowo zacienionej polance ?.

Strefa plażowa dostępna jest również (za drobną opłatą) dla osób z poza campingu, dlatego mniemam, że w wakacyjne weekendy może być trochę tłoczno. Do użytku  plażowiczów dostepne są stół do tenisa stołowego, toalety i prysznice oraz miejsce do grillowania.

 

Widok na jezioro z tarasu restauracyjnego

Jedzenie

Zaraz przy parkingu i wejściu na strefę dla plażowiczów znajduje się restauracja z widokowym tarasem. Można uraczyć się całkiem pokaźną porcją dobrego jedzenia podziwiając przy okazji jezioro. Alternatywnie można wybrać się na krótki spacer i zaglądnąć do restauracji na drugim brzegu. Ewentualnie skorzystać z dobrodziejstw budki z kiełbasą 😉

 

Park rozrywki Vulkan

Atrakcje

Dodatkowe atrakcje dla najmłodszych czyhają rzut beretem od campingu. Tuż za rogiem alternatywnej restauracji znajduje się park rozrywki Vulkan. Podejrzewam, że czasy jego świetności już dawno minęły, bo część atrakcji jest zaniedbana lub zniszczona. (Chociaż może też przedsezonową renowację mają jeszcze przed sobą?) Jednak atrakcje jak obiecali, tak są!

A w programie: plac zabaw, drewniany statek piracki, monster truck, dmuchany zamek do skakania, duża szachownica, tor samochodzikowy oraz minigolf. Na terenie parku znajdują się również zagrody ze zwierzętami hodowlanymi i leśnymi. W drugiej części mieści się  niewielkie jeziorko, po którym można pływać wypożyczonym rowerkiem wodnym. Przy jeziorku Beach Club ?, a zaraz za nim wioska Tipi, w której… można nocować! Park otwarty jest dla zwiedzających do godziny 19, po 19 zostają tylko osoby nocujące.

Festiwal Jeziora

Co roku organizowany jest letni festiwal, którego główną atrakcją jest oświetlenie jeziora i pokaz sztucznych ogni. Poza tym, oczywiście to co na każdym festiwalu być musi: muzyka i dobra zabawa. W tym roku festiwal SEEFEST NIEDER-MOOS odbywa się w dniach 12-14.07.2019

Geocaching

Czyli gra terenowa polegająca na szukaniu ukrytych „skarbów”. Specjalnie przygotowana geocachingowa ścieżka ciągnie się wokół jeziora Nieder Mooser See, a w campingowej recepcji dostepne są niezbędne instrukcje i urządzenia GPS.

 

Rozważamy poszerzenie horyzontów o kolejne sporty

Sporty Wodne

Jezioro samo w sobie daje możliwość uprawiania wielu sportów wodnych. Można zwodować własną żaglówkę, jeśli ktoś takową posiada (albo chociaż ponton ?) lub wypożyczyć łódkę, kajak czy rowerek wodny na miejscu.

To też całkiem dobre miejsce dla miłośników desek windsurfingowych i paddelingu.  Na terenie campingu znajduje się szkółka surfingowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Więcej surfingowego info znajdziesz tutaj (de).

 

Ścieżki spacerowe dookoła jeziora

Wędrowanie

Cały region Vogelsbergu ze względu na swój teren i szeroki wybór oznaczonych tras jest popularnym celem pieszych wycieczek. Można zabrać ze sobą kije do nordic walking albo lamę z pobliskiej farmy ?, lub też wybrać się na przejażdżkę konną.

 

Ścieżki rowerowe w okolicy

Na kołach

Dla rowerzystów region ma do zaoferowania cały wachlarz tras. Od tych niemalże prostych (do 3% wzniesienia) idealnych na rodzinne niedzielne wycieczki. Przez podjazdy dla tych, co bardziej wytrenowani. Po leśne, nieco bardziej hardcorowe trasy.

Jedna z popularnienszych, ścieżka rowerowa Vulkanradweg jest podobno popularna w całym kraju również w środowisku… longboardowym. Na longboardzie, skateboardzie, czy poprostu deskorolce ? można dać czadu na dobrze utrzymanych alejkach ciągnących się przez górki i lasy. Ewentualnie dostać skoku adrenaliny już od samego patrzenia ?

 

Zachód słońca z Hoherodskopfu

Okolica

Region Vogelsbergu to raczej spokojny, małomiasteczkowy klimat, bez wzmożonego ruchu i większego przemysłu. Najbliższym dużym miastem jest Fulda, a centrum turystycznym Schotten.

Schotten

Miasto u podnóża Vogelsbergu, zwane miastem na zielonym wulkanie. Lokalne centrum turystyczne z mocno rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Przyciąga malowniczymi widokami i atrakcjami dla mniejszych i większych podróżników. W Vulkaneum dowiedzieć się można co nieco na temat wulkanów. Vogelpark jest idealny na rodzinne weekendowe wypady. A znajdujące się niedaleko jezioro zaporowe Nidda Stausee zaprasza na plażing, smażing i spacering ?

 

Hoherodskopf zimą

Vogelsberg

Góra Vogelsberg to dosłownie zielony wulkan. Mimo, że wygasł dobre „kilka” lat temu ? to w pobliskich lasach wciąż natknąć się można na pozostałości zastygłej lawy. Najwyższy szczyt Vogelsbergu, Taufstein wznosi się na wysokość 773 m nad poziomem morza, jednak to nie on cieszy się największą popularności

Hoherodskopf

Tym, który przyciąga najwięcej turystów jest Hoherodskopf. Na jego szczycie znajduje się cały kompleks turystyczny: park linowy, wiszące mosty w koronach drzew, park doświadczeń Galileo i tor saneczkowy. A gdy spadnie śnieg góra zamienia się w centrum  sportów zimowych: narciarstwa, saneczkarstwa i biegów narciarskich.

Ścieżka rowerowa Vulkanradweg

Ścieżki rowerowe

Vogelsberg przecina kilka większych tras Hesji oznaczonych jako „R” oraz charakterystyczne regionalne trasy. Jedna z popularniejszych, ścieżka rowerowa Vulkanradweg ciągnie się przez 94 km od Schlitz na północy, aż po Altenstadt na południu. Przyjemną wycieczkę można sobie zafundować zjeżdżając z Hoherodskopfu i dalej wzdłuż rzeki Nidda. Natomiast dla bardziej zaprawionych w rowerowych bojach warta przetestowania jest droga wjazdowa/ zjazdowa z Hoherodskopfu.

 

Ścieżka rowerowa Vulkanradweg
Pozostałości wulkaniczne

W okolicznych lasach wciąż pozostają ślady po wygasłym wulkanie. Aby się na nie natknąć najlepiej udać się na wędrówkę szlakami: Höhenrundweg, Spur der Natur, Geologische Baumhecke, Geopfad czy Gipfeltour. Albo też skorzystać z opcji dla leniwych i podjechać samochodem w pobliże atrakcji. Z miejsc, które warto zobaczyć to na pewno: 10-metrowe klify formujące fantazyjne figury, kamienny „żywopłot”, czy skała magnetyczna, przy której wariują kompasy.

Trochę wiedzy na temat tego i innych wulkanów zażyć można w znajdującym się w Schotten Vulkaneum.

 

Wieczór nad jeziorem 🙂

Podsumowując…

Camping, jezioro i ogólnie cały rejon ma tak dużo ciekawych atrakcji do zaoferowania, że nie wiem jak to się mogło stać, że do tej pory ukrywał się on przed nami w cieniu Schotten i Hoherodskopfu ? Jeśli lubisz jeziora i zastanawiasz się, gdzie by tu się jeszcze wybrać może zainteresuje Cię moja lista 20 jezior w Hessen idealnych na lato.

…a w pobliżu jeziora Nieder Mooser See znajduje się:

 

Vulkaneum.com

Natomiast tym, co wybierają się z dziećmi do Frankfurtu polecam sprawdzić TOP 10 wyjątkowe place zabaw we Frankfurcie

0 Udostępnień

5 komentarzy

Donald · 20 lipca, 2020 o 09:40

Interesujące A jak już ktoś jest w Nieder Moos proponuje odwiedzić klimatyczny sklepik z cafeterią w miejscowości Metzlos oddalonej o jakieś 3km od jeziora,prowadzony przez sympatyczną panią o imieniu Izabela pochodzenia polskiego? https://m.facebook.com/Dorfl%C3%A4dchen-Cafe-836288246442581/

Bożena zwierzena · 18 czerwca, 2019 o 19:32

Na campingu to jest! Ludziska! Wszyscy na campingi, pod namioty, z natura obcować! Natychmiast! Bo sobie inaczej porozmawiamy!

    renka sarenka · 18 czerwca, 2019 o 20:29

    Widzę, że mamy wśród czytelników prawdziwego campingowego zwierza ? ?

Gosia · 16 czerwca, 2019 o 11:54

wpisuje na listę wakacyjnych rzeczy do zrobienia!

    renka sarenka · 18 czerwca, 2019 o 20:27

    Koniecznie Gosiu! Może nawet wybierzemy się tam razem 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *