David Cerny, czyli Praga inaczej

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

Facet oddający mocz na naród, święty Wacław na martwym koniu, zwisający Freud, ludzkie odbyty.. to nie żałosny żart, a sztuka!

 

Takie właśnie rzeźby i instalacje tworzy kontrowersyjny czeski artysta David Černý, a jego dzieła umieszczone są w przestrzeni publicznej Pragi oraz innych europejskich i amerykańskich miast, w tym w polskim Poznaniu.

 

David Černý Insight_Catlin_PinkTank

zasłyną w 1991 roku pomalowaniem na różowo sowieckiego czołgu – pomnika wojennego ku czci wątpliwego wyzwolenia Czechosłowacji przez Armię Czerwona. Cerny został za to aresztowany, ale zyskal przy tym nie małą popularność.

 

 

Na terenie Pragi podziwiać można kilka kontrowersyjnych prac Černego, między innymi bobasy z dość dziwnymi twarzami raczkujące po trawniku w dzielnicy Kampa oraz  wspinające się na wieżę telewizyjną Žižkov.

DSC04386

 

Do dzieł, które stały się nieodłącznym elementem miasta należy też m.in. św. Wacław siedzący na wiszącym do góry nogami koniu, który znajduje się w praskiej Lucernie. Wacław na „zdechłym” koniu stanowi analogię do wizytówki Pragi –  znajdującego się nieopodal pomnika św. Wacława na „żywym” koniu.

 

Kolejną popularną praską pracą Černego jest głowa Kafki, której części nieustannie obracają się wokół własnej osi.

 

 

 

 

Do najbardziej kontrowersysjnych dzieł należą:
1big

Brownnosers w Galerii Futura

celekbig

Naród sam sobie – mężczyzna oddający „mocz” na ludzi z teatru

 

IMG_4528

Mężczyźni oddający mocz. Co ciekawe ich penisy poruszają się w górę i w dół dzięki czemu mogą oni pisać strumieniami „moczu”

 

 

 

 

 

IMG_2039_resize

Fuck him

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznański Golem

W swoim dorobku artystycznym Czech posiada instalacje i rzeźby zamonotwane na stałe oraz te „ruchome”.

 

Jego dzieła nierzadko budzą oburzenie mieszkańców bądź miejscowych władz dlatego zdarza się, że wystawy były usuwane lub przenoszone. Jak choćby „Shark” przedstawiający Saddama Husseina w slipkach, ktory został zbanowany w Belgii oraz w Bielsku-Białej, po czym przeniesiony do kolejnego miasta.

 

Insight_Catlin_man-hanging-out1

 

 

Dużo uwagi zyskała seria „Man hanging out” przedstawiająca wiszącego na jednej ręcę Freuda. Instalacja zamontowana została m.in. w Pradze, Berlinie, Sztokholmie, Londynie i Chicago.

 

Autor często tworzy swoje prace „okazjonalnie”

na przykład robiącego pompki London Booster na olimpiadę letnią w Londynie 2012, czy kontrowersyjną instalację Entropa przy okazji przewodniczenia państwa czeskiego Unii Europejskiej. Entropa przedstawia stereotypowo i oczywiście kontrowersyjnie państwa członkowskie UE.

 

Zainteresowanym polecam zgłębić temat, gdyż dzieł Černego jest dużo więcej, a za każdym z nich kryje się ciekawa historia. Warto też na pewno wyruszyć ich śladem 🙂

 

Na dobry początek polecam wikipedię oraz stronę Davida Černego.

 

Więcej na temat tego, co warto zobaczyć w Pradze znajdziesz tutaj -> Atrakcje w Pradze.

A informacje na temat dojazdu do Pragi tutaj -> Jak dojechać do Pragi.

5 Udostępnień

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *