Jak dojechac do Pragi?

Opublikowane przez renka sarenka w dniu

Samolot / pociąg / autobus / samochód ? Do wyboru do koloru! 

Praga jako stolica Republiki Czeskiej i niezwykle popularna destynacja turystyczna posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych krajowych i zagranicznych.

 

 • Praskie lotnisko Vaclav Havel Airport Prague obsługuje bezpośrednie połączenia tylko z dwoma polskimi miastami: Warszawą i Krakowem. Natomiast z jedną przesiadką można dolecieć do Pragi z większości polskich miast. W celu znalezienia najkorzystniejszych połączeń lotniczych wraz z aktualnymi cenami najlepiej skorzystać z popularnych wyszukiwarek jak SkyScanner czy Kayak
 • Połączenia kolejowe dzienne i nocne oferowane przez PKP Intercity dostępne są z wielu polskich miast. Z Warszawy, Krakowa czy Katowic dojechac do Pragi mozna w niecale 8 godzin. Połączenia nie należą do najtańszych, istnieje jednak opcja dla oszczędnych: podróż do granicy, a następnie przesiadka na kolej czeską. 
 • Międzynarodowe połączenia autobusowe świadczone są przez różnych przewoźników. Aktualny plan przyjazdów i odjazdów można z łatwością znaleźć na stronie internetowej dworca głównego Praha Florenc. Warto porównać ceny na stronach internetowych różnych przewoźników.
 • Dojazd samochodem to kwestia indywidualna. Czas i koszt przejazdu uzależniony jest od punktu startowego oraz posiadanego pojazdu. Cena benzyny w Czechach jest porównywalna do cen polskich. Jednak planując podróż samochodem należy wziąć pod uwagę to, że przejazd czeskimi autostradami podlega opłacie w formie Viniety.

 

Do wyboru są trzy rodzaje Viniet:
 1. (D) 10-dniowa    – cena 12,50€
 2. (M) miesięczna  – cena 18€
 3. (R) roczna           – cena 60€

 

Dostępne są one w sprzedaży:

 • na polskich stacjach benzynowych przy granicy czeskiej,
 • na stacjach benzynowych na terenie Czech,
 • w oddziałach poczty czeskiej,
 • w oznaczonych punktach,
 • przez internet np. przez stronę niemieckiego ADAC.

 

Na zakupionej viniecie należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu i przykleić ja po wewnętrznej stronie w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Trzeba zrobic to w taki sposób, aby nie utrudniała widoczności kierowcy. Przy zakupie sprzedawca powinien zaznaczyc datę początku okresu ważności w odpowiednim polu na obrzeżach viniety. Jeśli tego nie zrobi należy zrobić to samemu.

 

Ceny zakupu viniety mogą różnić się w zależności od miejsca zakupu. (My zapłaciliśmy 16 € kupując 10-dniową vinietę na pierwszej czeskiej stacji benzynowej od granicy niemieckiej (2017 rok)).

 

Użytkowanie płatnych odcinków autostrad bez ważnej viniety podlega karze pieniężnej w wysokości 5 000 do 100 000 CZK.

 

Nie należy jednak panikować przed przekroczeniem granicy, ponieważ nie wszystkie odcinki dróg są płatne. Szczegóły dotyczące czeskich viniet można znaleźć na stronie internetowej SFDI, a na poniższym zdjęciu kolorem niebieskim oznaczone są płatne odcinki dróg.

 

 

Jeśli planujesz poruszać się po Pradze samochodem

to uprzedzam – może nie być to zbyt tanie. Ceny parkingów są kosmicznie wysokie, a wszystko za sprawą praskiej polityki mającej na celu zminimalizowanie ruchu drogowego.  Nie ukrywam, z początku trochę zirytowało mnie to odkrycie. 40€ za dobę parkingu może stanowić znaczne uszczuplenie przewidzianego budżetu (parking policyjny + transport za niewłaściwe parkowanie od 100€).

 

Poza tym przecież autem najwygodniej, szczególnie z dzieckiem, i niby co, mamy się taszczyć tramwajami? Nieznając miasta? Z wózkiem? Ze wszystkim czego możemy potrzebować przez cały dzień? Z dzieckiem? Hmm… tak! To wcale nie jest takie straszne jak się może wydawać.

 

Praga posiada dobrze zorganizowaną sieć komunikacji miejskiej. Tramwajami, autobusami i metrem można szybko przemieszczać się po mieście. Bez troski o miejsce parkingowe, czy wracanie po samochód. Już za 310 KCZ (ok 12€) (2017) w automatach na wybranych przystankach można zaopatrzyć się w kartę miejską ważną przez 72 godziny od pierwszego skasowania. Co ciekawe karta ta upoważnia również do przejazdu kolejką Lanovka na punkt widokowy Petřiňska Rozhledna

 

Osobiście nie uważam za uciążliwe korzystanie z komunikacji miejskiej w Pradze. Pozwala to wręcz lepiej poznać i poczuć miasto (w lecie szczególnie :p). Główne popularne atrakcje nie są od siebie zbytnio oddalone. Część z nich można z łatwością odwiedzić spacerując od jednej do drugiej, po czym wsiąść do tramwaju, przejechać kilka przystanków i być przy kolejnej. A to wszystko bez konieczności przeparkowywania auta. Dodatkowo korzystanie z tramwaju czy metra może okazać się atrakcją samą w sobie dla dziecka, które na codzień nie ma doczynienia z takimi „atrakcjami”.

 

Myśle, że polskie duże miasta mogłaby wziąć przykład z takiego rozwiązania: mniejszy ruch na ulicach, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, mniejszy hałas. To niewątpliwie ogromne plusy zwłaszcza dla mieszkańców, choć turyści również korzystają na przyjemnej atmosferze miasta …a co za tym idzie – miasto na większej ilości zadowolonych turystów i … opłatach parkingowych!

 

Co zatem zrobić z autem

jeśli już postanowimy nim przyjechać? Nie wszystkie hotele gwarantuja miejsca parkingowe dla gosci. Wtedy najlepiej zostawić samochód na jednym z tańszych, strzeżonych parkingów typu Park & Ride na obrzeżach miasta. Na mapie poniżej oraz -> tutaj znajdziesz zaznaczone parkingi.

 

 

Także do wyboru, do koloru. Wybierz najlepszy dla siebie sposób i baw się dobrze w Pradze 🙂

Jeśli szukasz pomysłu na to co zobaczyć / zrobić w Pradze, koniecznie zajrzyj tutaj -> atrakcje w Pradze.

4 Udostępnień

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *